Συνέχισε το σερί των νικών

Γράφει ο Δημήτριος Ντόκος   Συνεχίστηκε το σερί των νικών για την ΚΑΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ μετά και το νικηφόρο αποτέλεσμα του Σαββάτου με 62-59 επί των Μολλοσών Ιωαννίνων. Το...

Γράφει ο Δημήτριος Ντόκος

Το παιχνίδι ήταν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα του σκορ, και τον ξέφρενο ρυθμό του αγώνα να παραμένει καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Μετά τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα των Μολλοσών προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ προηγούμενη με 9 πόντους (20-29) , αλλά ένα σερί του Χάρη Γούλα με δυο συνεχόμενα τρίποντα έφερε ξανά την ισορροπία.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια αμφίρροπη εξέλιξη με καμία από τις δυο αντιπάλους να μην μπορεί να εξασφαλίσει διαφορά ασφαλείας. Έτσι το ματς έφτασε σε ένα δραματικό φινάλε, με τον Χρήστο Γούλα αυτήν την φορά να κερδίζει έξυπνα το φάουλ μόλις τρια δεύτερα πριν την λήξη του αγώνα, δίνοντας ουσιαστικά το προβάδισμα και την νίκη στην Παραμυθιά.

Αν και η Παραμυθιά δεν έπιασε καλή απόδοση, παρόλα αυτά τα αδέρφια Γούλα πρόλαβαν να πετύχουν μαζί 36 πόντους έχοντας σημαντική βοήθεια από τους Λατσό και Κακομανώλη που σημείωσαν 7 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Με αυτήν την νίκη η Παραμυθιά ανέβηκε στην έκτη θέση ισοβαθμώντας με την ομάδα των Φιλιατών.

Επόμενο παιχνίδι για την ΚΑΕ εκτός έδρας στης 3 Φεβρουαρίου στην Φιλιππιάδα με αντίπαλο την ομάδα ΑΓΟ Θεσπρωτικού.

Δεκάλεπτα: 14-18, 29-32, 43-43, 62-59

KAE ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ: (Στουγιανούδης) Γούσιας 6(1),Ντάγκας,Πατσούρας,Λαμπρούσης 2,Γούλας Χαρ. 19(4),Λατσός 7(1),Γούλας Χρ. 17,Κακομανώλης 8(2),Πάκος-Τσιάνης,Ανδρέου 3, Φάτσιος, Κούρτης.

ΜΟΛΛΟΣΟΙ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: Χάρος 2,Δρούγκας,Παπαγεωργίου,Γρηγοριάδης 12,Γούλας 7,Στύλος 7(1),Συνοδινός 5(1),Σιώζος, Μπιλανάκης 6,Χίτζιος 13(1),Καρβούνης, Μάνος 7(1).

Διαιτητές: Δημητράκας-Βίννης