Κέρδισε με 2-0 τον Αστέρα Ιτέας η Παραμυθιά και άφησε πίσω της τέσσερις ομάδες

Με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού

Με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού, το Σούλι Παραμυθιάς κατάφερε και πήρε μια πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη απέναντι στον Αστέρα Ιτέας, με τον οποίο ως χθες ισοβαθμούσε στην τελευταία θέση.

Οι γηπεδούχοι παρότι ξεκίνησαν αγχωμένοι, λόγω της κρισιμότητας της αγώνας, είχαν την υπεροχή στο α΄ μέρος, όμως η ομάδα του Πάρη Ανδράλα έχασε την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαρία του ματς, στο 21΄.Η μπάλα στρώθηκε στον Καμπεράι, όμως εκείνος μόνος του από το ύψος του πέναλτι δεν βρήκε εστία κι έτσι το Σούλι απέφυγε το 0-1. Στο 40΄ ο Βασιλάκης, στην πιο σημαντική φάση της Παραμυθιάς στο α΄ημίχρονο, έστειλε την κοντινή του κεφαλιά να φύγει ελάχιστα άουτ, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Τζιάρρα μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρνουν να προκαλέσουν απειλές προς την εστία της Ιτέας. Στο 65΄ ο Βασιλάκης, ξανά από στημένη φάση, έπιασε μια πολύ δυνατή κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κούμα. Δύο λεπτά αργότερα ο Αστέρας φάνηκε επικίνδυνος με τον Καψασκή, αλλά το διαγώνιο σουτ του από δεξιά, πέρασε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Πατσιούρα.

Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 74΄ με τον Ντόκο να εκτελεί το κόρνερ και τον Βασιλάκη να πίανει την κεφαλιά ανενόχλητος για το 1-0 του Σουλίου (περισσότερες φωτό του γκολ εδώ).Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος με φανταστική εκτέλεση φάουλ στο 93΄ έδωσε πανηγυρικό τόνο στην πολύ σημαντική νίκη της Παραμυθιάς

Σούλι Παραμυθιάς (Τζιάρρας): Πατσιούρας, Καγιά, Τάτσης, Διαμάντης, Βασιλάκης, Μπέλλος (60΄Καραμποϊκης), Μώκος, Αναστασιάδης (66΄Παπαδόπουλος), Κωσταμένας (89′ Πλατιάς), Ντόκος (80΄Μούτσιος), Γεωργάκης

Αστέρας Ιτέας (Ανδράλας): Κουμής, Καμαρινόπουλος, Χουζούρης, Γκαράς (84΄ Μπάτσι), Κουρούμα, Καριππίδης, Βάσος (69΄Γκίκα), Γκούρα, Καμπεράι, Καψάσκης, Ζαχαριουδάκης