ΚΑΕ Παραμυθιά | Επίδειξη δύναμης στην 1η αγωνιστική με τον Αίαντα. 96-38

Γράφει για την paramythia-online.gr ο Δημήτρης Ντόκος

Με εύκολη και άνετη νίκη έκανε ποδαρικό η ομάδα μπάσκετ της ΚΑΕ Παραμυθιάς επικρατώντας με το ευρύ 96-38 της Κόνιτσας, η οποία όμως αγωνίστηκε με μόλις 7 παίχτες λόγω απουσιών.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μόνο στα πρώτα 5 λεπτά του δεκαλέπτου, όπου και προηγήθηκαν με 9-4 χάρη σε συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα. Από εκεί και πέρα η Παραμυθιάς αντέδρασε και σταδιακά πήρε τα ηνία στο σκορ ανοίγοντας την διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι πολλοί αιφνιδιασμοί και ο γρήγορος ρυθμός των γηπεδούχων δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην ομάδα της Κόνιτσας που δεν ήταν σε θέση να ακολουθήσει. Το επι μέρους σκορ στα πρώτα δύο δεκάλεπτα ήταν 28-14 και 22-14 υπέρ της Παραμυθιάς με το σκορ ημιχρόνου στο 50-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικό για την Παραμυθιά που δεν σταμάτησε να τρέχει σκοράροντας ακατάπαυστα, εκμεταλλευόμενη την φετινή της δύναμη που είναι ο συνδυασμός νεανικού ροστερ με έμπειρους παίχτες και η ταχύτητα στο παιχνίδι. Η Κόνιτσα προδόθηκε από τις λιγοστές επιλογές και την αδυναμία στις επιστροφές, ενώ η άμυνα ζώνης που παρέταξε στο δεύτερο ημίχρονο δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. Το 25-2 σκορ τρίτου δεκαλέπτου φανερώνει την εικόνα και διαφορά των δύο ομάδων στο παρκέ. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον προπονητή Κωστίδη να δοκιμάζει και τους δώδεκα παίχτες μοιράζοντας χρόνο συμμετοχής. Σκορ τέταρτου δεκαλέπτου 21-8. Πρώτοι σκόρερ για την Παραμυθιά οι Μπάμπος και Τάχιας με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για την Κόνιτσα ξεχώρισε ο Βλάχος με 18 πόντους.
Στα άλλα σημαντικά ματς του ομίλου ξεχώρισε η νίκη των Παξών στο γήπεδο της Κέρκυρας επί των Μολοσσών Ιωαννίνων με 84-82 στην παράταση, καθώς και η νίκη του ΒΑΟ Άρτας επί του Πύρρου Αρταίων με 63-57 στο τοπικό ντέρμπι της πόλης.
Επόμενη αγωνιστική για την Παραμυθιάς, εκτός έδρας με αντίπαλο την υπολογίσιμη ομάδα της Πάργας την Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019.

Δεκάλεπτα: 28-14,50-28,75-30,96-38

Διαιτητές: Κληματάς – Δρίκος
ΚΑΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ (Κωστίδης Πέτρος): Ανδρέου 4,Κούρτης 4,Ντάγκας 5,Τάχιας 15(4),Πατσούρας 2,Λατσός 6,Βάτσιος 13(3),Ζαφειράκης 12(1),Ρεσβάνης 6,Μπάμπος 17,Κάτσης 2,Φάτσιος 10.
ΑΙΑΣ ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΥ (Τσαλιαμάνης Θ.): Μεμίσης 2,Πέτσης 8(2), Κυρούτης ,Αθανασίου 2,Βλάχος 18(4),Ντόνας 2,Γόγολος 6(1).