Και μαθηματικά κέρδισε την παραμονή το Σούλι

2010-05-09 19:51:05 Και μαθηματικά κέρδισε την παραμονή στο περιφερειακό πρωτάθλημα το Σούλι Παραμυθιάς μετα την γλυκιά ήττα και παρά τις τάσεις αυτοκτονίας, μιας και έχασε στο δημοτικό στάδιο...

2010-05-09 19:51:05

Και μαθηματικά κέρδισε την παραμονή στο περιφερειακό πρωτάθλημα το Σούλι Παραμυθιάς μετα την γλυκιά ήττα και παρά τις τάσεις αυτοκτονίας, μιας και έχασε στο δημοτικό στάδιο Παραμυθιάς με 0-2 από το Ελαιοφυτο το όποιο μαχόταν  και αυτό για την παραμονή στην Δ’ Εθνική. Το Σούλι που με νίκη ή ισοπαλία θα έμενε και μαθηματικά στην κατηγορία χωρίς συνδυασμό αποτελεσμάτων, ευτύχισε από την ήττα του Σκουφά που την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Αστέρα Ροκά, ματς που θα κρίνει πια ομάδα θα επακολουθήσει τις άλλες 6 που ήδη έχουν υποβιβαστεί. Ετσι η ομάδα της Παραμυθιάς δεν είναι  είναι υποχρεωμένη να τα παίξει όλα για όλα στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον ισόβαθμο Απόλλων στην Πάργα. Στο σημερινό αγώνα το Σούλι είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου αλλά η ατυχία και τα δοκάρια του στέρησαν αυτή την δυνατότητα. Το Ελαιόφυτο με 2 γκολ στο  33 και στις καθυστερήσεις του αγώνα πήρε μεγάλη νίκη που της έδωσε την παραμονή στην κατηγορία. Στην βαθμολογία, μια αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος η Πάργα το Σούλι και ο Σκουφάς είναι στην 9η, 10η και 11η θέση αντίστοιχα με 50 βαθμούς, ακολουθεί ο Αστέρας Ροκκα με 49 βαθμούς και κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού βρίσκεται το Ελαιοφυτο επίσης με 49 βαθμούς.

Ισόπαλος ο Θεσπρωτός στο αδιάφορο παιχνίδι της Κέρκυρας με αντίπαλο την Βολίδα Μέσης με 2-2.  Ο Θεσπρωτός με 60 βαθμούς παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας και την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει τον ΠΑΣ Πρέβεζας στην Ηγουμενίτσα σε ένα ντέρμπι γοήτρου.

Για πρώτη φορά η Θεσπρωτία θα αντιπροσωπεύεται με 3 ομάδες στην Δ’ Εθνική την αγωνιστική χρονιά 2010-2011 μετά και την άνοδο του Άρη Φιλιατών. . 1