Αποκλεισμός στα προημιτελικά των Junior του Australian Open μετά από εντυπωσιακή παρουσία

Αποκλείστηκε με 2-0 σετ από την Αμερικανίδα Λιβ Χόβντι Νο 20

Η Μιχαέλα Λάκη τα πήγε περίφημα στο φετινό Australian Open φτάνοντας μέχρι τα προημιτελικά των Junior, όμως δεν μπόρεσε να πάρει το εισιτήριο για τις 4 καθώς αποκλείστηκε με 2-0 σετ από την Αμερικανίδα Λιβ Χόβντι.

Η καθόλα εντυπωσιακή παρουσία της Μιχαέλα Λάκη (Νο 13) στο φετινό Australian Open έλαβε τέλος στην προημιτελική φάση των Junior όπου εκεί δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λιβ Χόβντι. Στη μεταξύ τους κόντρα, η Αμερικανίδα (Νο 20 του ράνκινγκ) είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης πήρε μία καθαρή νίκη με 2-0 σετ (6-5, 6-0) σε κάτι λιγότερο από 1,5 ώρα αγώνα, εκμεταλλευόμενη και τα 32 αβίαστα λάθη της της Ελληνίδας αθλήτριας (16 η νικήτρια).

Φυσικά, η ήττα της Λάκη δεν ακυρώνει την μέχρι τώρα λαμπρή παρουσία της στο τουρνουά, με την 16χρονη να έχει την ευκαιρία να συνεχίσει την ανοδική πορεία της στην παγκόσμια κατάταξη μέσα από συμμετοχή σε άλλα τουρνουά της ITF.