Share
Αρνητικά γνωμοδότησε η Επιτροπή Περιβάλλοντος, Χωρικού Σχεδιασμού και Ανάπτυξης της Περιφέρειας Ηπείρου στη σημερινή της συνεδρίαση επί των φακέλων Μελετών Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων έργων κατασκευής Αιολικών σταθμών σε περιοχές του Δήμου Φιλιατών.
Ο ένας αιολικός σταθμός, ισχύος 21,6 MW έχει υποβάλλει φάκελο για τη θέση «Πριόνια». Ο δεύτερος φάκελος ΜΠΕ περιλαμβάνει τρία αιολικά πάρκα στις θέσεις «Σταρόδα» (ισχύος 3ΜW), “Καμήλα» (ισχύος 3 ΜW) και «Καστρί» (3 ΜW).
Join the Conversation