Με το δεξί το εφηβικό της ΚΑΕ Παραμυθιά. Επικράτησε του ΑΓΣΙ με 58-52 +BINTEO

Γράφει ο Δονάτος Κωσταράς.

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα, οι έφηβοι της ΚΑΕ Παραμυθιά επιβλήθηκαν εντός έδρας του ΑΓΣΙ με 58-52 και ξεκινούν ελπιδοφόρα την περιπέτεια τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Με την βοήθεια αθλητών από το παιδικό τμήμα, η Παραμυθιά επέβαλε νωρίς το ρυθμό της και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 19-7, έχοντας αρχικά κάνει ένα σερί 19-4. Ο ΑΓΣΙ βρήκε λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφερε την διαφορά πίσω σε μονοψήφιο αριθμό, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 35-29.

Ο ΑΓΣΙ ξεκίνησε καλύτερα το τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε μέχρι την ισοφάριση 30″ πριν το τέλος της περιόδου, όμως ο Τάχιας στην τελευταία επίθεση με ένα όμορφο drive έκανε το σκορ 46-44 στο 30′. Στο τέταρτο δεκάλεπτο μίλησε η άμυνα της Παραμυθιάς, όπου δεχόμενη μόλις 8 πόντους, και με σύμμαχο τα ώριμα τελειώματα των φάσεων, έφτασε στην πολυπόθητη πρώτη νίκη για τη χρονιά.

Την επόμενη αγωνιστική η Παραμυθιά κάνει το ρεπό της και ο ΑΓΣΙ ως τυπικά φιλοξενούμενος έρχεται αντιμέτωπος με τον ΠΑΣ Γιάννενα