ΚΑΕ Παραμυθιά | Σημαντική νίκη στα Ιωάννινα επι του IBC +ΒΙΝΤΕΟ

IBC - Παραμυθιά 67-65

Ντέρμπι για γερά νεύρα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων με την Παραμυθιά να είναι η νικήτρια με σκορ 67-65 επί του IBC..

24 πόντους σημείωσε ο Κώστας Χάιδος από την Παραμυθιά με τον Σπύρο Κατσίβελο να έχει 16 και τον κομβικό στο τελευταίο δεκάλεπτο Αλέξανδρο Βάτσιο 14. Σωτήρης Ζώτος με 18 πόντους, Φώτης Νταβουλτζόπουλος και Χρήστος Πολύζος με 14 οι παίκτες που ξεχώρισαν από το IBC για το οποίο διψήφιος ήταν και ο Savo Milanovic με 11. Μεγάλη η απουσία του Γιώργου Ξιούρα από τους Γιαννιώτες από τους οποίους έλειψε και ο Παναγιώτης Μπαρτζώκας. Ο Αλέξανδρος Ματσάγγας απουσίασε ξανά από τους φιλοξενούμενους.

Αρκετά νευρικές οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με πολλά λάθη. Στο 5΄ η Παραμυθιά ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή (6-5) όμως ο Πολύζος με δύο μακρινά σουτ έκανε το 11-6. Ο coach Μπάθας ψήλωσε το σχήμα βάζοντας στο “4” τον Μάλλιο αντί του Ψιλοδημητρακόπουλου με τον Krypci να είναι αμετακίνητος στη θέση “5”. Ο Χάιδος έφερε την ομάδα του στο 12-11 όμως ο Πολύζος, που ήταν εξαιρετικός, με 5 σερί πόντους βοήθησε το IBC να κλείσει το δεκάλεπτο στο 16-12. Ο Τρικαλινός guard μετρούσε τους 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του.

Το 18-12 με το οποίο βρέθηκε μπροστά στο ξεκίνημα το IBC έγινε γρήγορα 18-18 μετά από 6-0 σερί της Παραμυθιάς. Ο Κατσίβελος ήταν πολύ καλός φτάνοντας γρήγορα τους 13 πόντους αποτελώντας το νούμερο ένα κίνδυνο για την άμυνα των Γιαννιωτών παίζοντας και για τον Χάιδο τον οποίο είχε αποσύρει στον πάγκο ο coach Μπάθας. Ο Χάιδος επέστρεψε με καθαρό μυαλό στο παρκέ με την Παραμυθιά να έχει διαφορά 6 πόντων (30-24 στο 19΄). Οι γηπεδούχοι είχαν εγκλωβιστεί από την πολύ καλή άμυνα της Παραμυθιάς έχοντας σημειώσει μόλις 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Ημίχρονο με το σκορ στο 31-24 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Σερί 5-0 του IBC με τον Βάση να βάζει τους πρώτους του πόντους στο παιχνίδι έκανε το σκορ 31-29. Στη συνέχεια με το σκορ στο 35-33 ο Χάιδος κέρδισε φάουλ με τους διαιτητές να προκαλούν την “έκρηξη” του coach Παπαδόπουλου αλλά και του Βάση ο οποίος μάλιστα μετά και την τεχνική ποινή που χρεώθηκε αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Τεχνική ποινή χρεώθηκε και ο προπονητής το IBC με τον Χάιδο με 3/4 βολές να κάνει το σκορ 38-33. Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν  στο +9 (42-33). Η γιαννιώτικη ομάδα “κόλλησε” για μεγάλο διάστημα στην επίθεση όμως ο Πολύζος με νέο τρίποντο της έδωσε σκορ (42-36). Ο Χάιδος είχε “ανεβάσει στροφές” κερδίζοντας φάουλ από τους αντιπάλους του και δίνοντας στο σύνολο του Μπάθα ξεκούραστους πόντους από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας”. Ο Ζώτος πήρε περισσότερες επιθέσεις για το IBC και αν ήταν πιο εύστοχος στις βολές θα μπορούσε η ομάδα του να έχει μειώσει περισσότερο (48-42). Στο 30΄ το σκορ ήταν στο 48-44 μετά από 2/2 βολές του Milanovic.

Το τρίποντο του Βάτσιου έκανε το σκορ 51-44 όμως ο Νταβουλτζόπουλος με 4 σερί πόντους μείωσε σε 51-48. Η Παραμυθιά προκειμένου να βρει λύσεις στη ζώνη των γηπεδούχων έτρεξε με τους Σωτηρίου και Krypci να δίνουν πόντους κάνοντας το 55-48. Το IBC συμπλήρωσε νωρίς τα 5 ομαδικά φάουλ. Ο Νταβουλτζόπουλος το είχε πάρει προσωπικά μειώνοντας σε 58-56 με τον coach Παπαδόπουλο να τον βγάζει για λίγο προκειμένου να πάρει ανάσες. Ο Ζώτος που πήρε τη θέση του ισοφάρισε σε 58-58 στα 3΄ 45΄΄ πριν το φινάλε. Ο Βάτσιος με 5 δικούς του πόντους κρατούσε στο +3 την Παραμυθιά (63-60) με τον Ζώτο να κάνει λάθος και τον Σωτηρίου λίγο μετά με καλάθι να κάνει το 65-61. Σωτήρας της φάσης ο Βάτσιος που όχι απλά έσωσε την κατοχή για την ομάδα του αλλά βρήκε και τον Σωτηρίου ανενόχλητο κάτω από το καλάθι.

Ο Milanovic σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ μειώνοντας σε 65-63 με τον Χάιδο στην επίθεση της ομάδας του να κάνει λάθος πάσα. Ο Ζώτος κέρδισε το φάουλ σε drive και με ψυχραιμία ευστόχησε και στις 2 βολές ισοφαρίζοντας σε 65-65. Η Παραμυθιά είχε τη φαινομενικά τελευταία κατοχή στο τέταρτο δεκάλεπτο και 13΄΄ στη διάθεσή της. Ο Milanovic έκανε φάουλ στον Κατσίβελο με τον πρώην guard του IBC με 1/2 να κάνει το 66-65 και το χρονόμετρο να δείχνει 7.8. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κάνουν μία σωστή επίθεση καθώς η πάσα που επιχείρησε ο Milanovic ήταν δυνατή. Όπως ήταν λογικό το IBC έκανε φάουλ για να σταματήσει το χρόνο με τον Μάλλιο να ευστοχεί σε 1/2 και να γράφει το τελικό 67-65 καθώς οι Γιαννιώτες δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Να τονιστεί ότι τα παράπονα των Γιαννιωτών ήταν πολλά από τη διαιτητική δυάδα των Τσιαπλή και Σταμπουλή.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 24-31, 44-48,

Διαιτητές: Τσιαπλής-Σταμπουλής

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 18, Νταβουλτζόπουλος 14, Βάσης 3, Πολύζος 14(4), Σφουγγάρης, Milanovic 11, Μπαρτζώκας Σπ. 5 Πετσίτης

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 24(2), Ψιλοδημητρακόπουλος 4, Βάτσιος 14(2), Μάλλιος 1, Σωτηρίου 4, Κατσίβελος 16(1), Krypci 4

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Κοσίνας – epirusbasket
Βίντεο: Δονάτος Κωσταράς