ΚΑΕ Παραμυθιά | Νέο “διπλό” στη Μαγνησία με όπλο την άμυνα +ΒΙΝΤΕΟ

Αγριά - Παραμυθιά 55-69

Την 4η νίκη της σεζόν πανηγύρισε η Παραμυθιά σήμερα το απόγευμα στην έδρα της Αγριάς με 69-55 σε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Μιχάλη Μπάθα. Αυτή μάλιστα ήταν η 3η εκτός έδρας νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Παραμυθιά δεν είχε τη συγκέντρωση που ήθελε ο προπονητής της με το παιχνίδι να είναι  πολύ σκληρό, ενδεικτικό της ανάγκης που είχαν οι Θεσσαλοί για τη νίκη. Στο δεύτερο μισό οι “πράσινοι” επέστρεψαν σε αυτό που ξέρουν να κάνουν πολύ καλά, δηλαδή να παίζουν εξαιρετική άμυνα, καταφέρνοντας να φτάσουν στην κατάκτηση ενός ακόμα ροζ φύλλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αγριά είχε τα ηνία με 19-15 στο 10΄ με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνονται στο αμυντικό κομμάτι μέχρι και το ημίχρονο όμως να ψάχνονται επιθετικά. Στο 20΄ οι γηπεδούχοι είχαν μικρό προβάδισμα ενός πόντου (29-28).

Στην τρίτη περίοδο η Παραμυθιά έπαιξε εξαιρετική άμυνα και από εκεί ξεκίνησαν όλα ώστε να έχει ένα +8 στο 30΄ (48-40). Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη παρά την αποβολή του ηγέτη τους, Χάιδου, με 2 τεχνικές ποινές περίπου 6΄ πριν το φινάλε. Ο coach Μπάθας έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς παίκτες με το τελικό 69-55 να βελτιώνει το ρεκόρ της Παραμυθιάς στο 4-3.

Κώστας Χάιδος με 20 πόντους και Σπύρος Κατσίβελος με 18 ξεχώρισαν από τους νικητές με τον Νίκο Ψιλοδημητρακόπουλο να κάνει επίσης καλή δουλειά με 10.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 29-28, 40-48, 55-69

Διαιτητές: Τοπαλίδης-Γκαρτζονίκας

Αγριά (Κοσμάτος-Στρατίκης): Αντωνόπουλος, Μοιρότσος, Καραμανλής 2, Βλαχογιάννης 17, Χαντζόπουλος 3, Καραμήτσος 5, Σαλέπτσης 2, Ρόσσιος 6, Αμπάρης 2, Τσίρος 14(1), Ντάκης 4(1)

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 20(4), Ματσάγγας 3(1), Ψιλοδημητρακόπουλος 10, Βάτσιος 4, Μάλλιος 2, Τάχιας, Σωτηρίου 4, Κατσίβελος 18(4), Μάστορας, Krypci 8, Κωσταράς, Τσιρώνης