ΚΑΕ Παραμυθιά | Με κακή επιθετική μέρα, έχασε στον Τύρναβο. Αμπελώνας – Παραμυθιά 68-62

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Σε ένα σκληρό παιχνίδι στο οποίο ο Αμπελώνας “καιγόταν” για τη νίκη κατάφερε να επικρατήσει της Παραμυθιάς με 68-62 με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ άστοχοι.

Χάιδος με 23 πόντους ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων με τους Krypci και Κατσίβελο να τον ακολουθούν έχοντας 11 και 10 αντίστοιχα. Ο Γκιουλέκας, που επέστρεψε στη δράση, ήταν ο καλύτερος του Αμπελώνα με 22 πόντους και αρκετά μεγάλα καλάθια ψυχολογίας με τον Μπαμπανάτσα να προσθέτει 14 και τον Τεκούση 10.

Γκιουλέκας και Μπαμπανάτσας οδηγούσαν επιθετικά τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο (12 πόντους μαζί) βοηθώντας τους να έχουν βραχεία κεφαλή στο 10′ (16-15). Αντίστοιχα ο Krypci ήταν σημαντικός στο ξεκίνημα για την Παραμυθιά. Η καλή αντιμετώπιση του Χάιδου από τους Θεσσαλούς ήταν κομβικής σημασίας στο πρώτο ημίχρονο καταφέρνοντας να περιορίσουν σημαντικά τη δράση του. Το ημίχρονο έκλεισε στο 31-26 υπέρ του Αμπελώνα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιαννόπουλου κατάφεραν να οικοδομήσουν διαφορά 9 πόντων στο 30΄ (53-42) με την Παραμυθιά να συνεχίζει να είναι άστοχη. Στη συνέχεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης με κύριο εκφραστή τον Χάιδο φτάνοντας σε απόσταση βολής όμως τελικά ο Αμπελώνας ήταν αυτός που κατέκτησε τη νίκη με 68-62.

Στο 4-4 πλέον το ρεκόρ της Παραμυθιάς η οποία την επόμενη Κυριακή φιλοξενεί τους αήττητους Σοφάδες.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 31-26, 53-42, 68-62

Διαιτητές: Μπουγλός Π.-Παπαγιώτης

Αμπελώνας (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 14(2), Φλεβαράς, Κονδυλόπουλος 8(1), Γκιουλέκας 22(4), Παλάσκας, Τεκούσης 10(2), Κυριακόπουλος, Καραγιάννης, Καράτζιος 2, Τσιούλκας 8, Γιώτης 4

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 23(3), Ματσάγγας 2, Ψιλοδημητρακόπουλος 2, Βάτσιος 2, Μάλλιος 4, Σωτηρίου 6, Κατσίβελος 10, Krypci 11(1), Τσιρώνης 2