Με buzzer beater έχασε από τους αήττητους στον όμιλο. Παραμυθιά-Σοφάδες 65-67

Έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για μία τεράστια νίκη

Μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία να πάρει μία τεράστια νίκη στην έδρα της κόντρα σε έναν από τους πρωτοπόρους του ομίλου έχασε η Παραμυθιά σήμερα το απόγευμα καθώς ηττήθηκε με 67-65 από τους Σοφάδες με τον Παππά με buzzer beater lay up να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Η ομάδα του Μιχάλη Μπάθα έκανε μεγάλη προσπάθεια επιστρέφοντας από το -12 του 30΄ έφτασε κοντά στην πηγή όμως δεν ήπιε νερό. Μεγάλη εμφάνιση από τον Ψιλοδημητρακόπουλο που είχε 20 πόντους, με τον Κατσίβελο να προσθέτει 17. Καλός και ο Σωτηρίου με 10 πόντους. Ο Χάιδος είχε 12 όμως ήταν άστοχος. Αλεξιάδης και Κακλαμάνος με 17 πόντους οι καλύτεροι των Θεσσαλών με τον Θέο να ακολουθεί έχοντας 12.

Κοντά στο σκορ ήταν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες με την Παραμυθιά να είναι στο +3 στο 10΄ (15-12) και το ημίχρονο να κλείνει στο 31-29 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην τρίτη περίοδο οι Σοφάδες κατάφεραν να χτίσουν μία καλή διαφορά με το επιμέρους 20-10 να φέρνει την Παραμυθιά σε μειονεκτική θέση μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο (51-39 στο 30΄).

Το small ball του coach Μπάθα με τον Σωτηρίου στο “4” και τον Ψιλοδημητρακόπουλο στο “5” και η καλή και πιεστική άμυνα απέδωσαν καρπούς με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν για τα καλά στο παιχνίδι και τη διεκδίκηση της νίκης. Με το σκορ στο 65-64 ο Χάιδος πήγε στη “γραμμή της φιλανθρωπίας” για ένα ζευγάρι βολών ευστοχώντας στην πρώτη (65-65) όμως αστόχησε στη δεύτερη. Οι Σοφάδες κατέβασαν το αμυντικό ριμπάουντ και με μία πάσα μισού γηπέδου βρέθηκε ο Παππάς ο οποίος με lay up νίκησε το χρόνο κάνοντας το 67-65 και διατηρώντας αήττητη την ομάδα του.

Την επόμενη Κυριακή η Παραμυθιά ταξιδεύει στην Καρδίτσα για να αντιμετωπίσει τους Τιτάνες Παλαμά.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 29-31, 39-51, 65-67

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Λυγούρας

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 12(2), Ματσάγγας 2, Μάστορας, Ψιλοδημητρακόπουλος 20, Μάλλιος 2, Σωτηρίου 10(1), Κατσίβελος 17(3), Βάτσιος, Krypci 2, Τσιρώνης
Σοφάδες (Παππάς): Παππάς 9(1), Αλεξιάδης 17(2), Σφέικος 2, Παπαϊωάννου 7(1), Ζωιτσάκος 3(1), Κακλαμάνος 17(5), Μουταρέλος, Θέος 12(1), Δίκαρος