Με δύο πρόσωπα η Παραμυθιά γνώρισε την ήττα στα Τρίκαλα με 71-54 +BINTEO

Γράφει ο Δονάτος Κωσταράς

Μια Παραμυθιά 2 προσώπων εμφανίστηκε στο δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Τρικάλων απέναντι στον ΑΟΤ, με το καλό πρώτο ημίχρονο να υπερισχύει και παρότι στο δεύτερο ημίχρονο κατέβαλε υπερπροσπάθεια να επιστρέψει από το Double-Score (48-24) του ημιχρόνου, ηττήθηκε με 71-54.

Νευρικότητα και θολό μυαλό από τους “πράσινους” έδωσε το πλεονέκτημα στους γηπεδούχους που ευστοχούσαν με ευκολία απέναντι στη νωθρή αμυντική λειτουργία της Παραμυθιάς. Ο επιθετικός πλουραλισμός σε συνδυασμό με την πιεστική άμυνα των Τρικαλινών, άφησε τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν με διψήφια διαφορά από το πρώτο πεντάλεπτο. Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήρθε με το τέλος του ημίχρονο, 48-24 και double score.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παραμυθιά έδειξε το καλό της πρόσωπο, κάνοντας ένα αρχικό 3-13 σερί και μειώνοντας τη διαφορά στους 14. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μιχάλη Μπάθα τα έδωσαν όλα και “ροκάνισαν” τη διαφορά μέχρι και το -8, αλλά η προσπάθεια τους δεν ήταν αρκετή.

Τελικό σκορ το 71-54, με τα Τρίκαλα να “ανεβαίνουν” στο 12-3 και την Παραμυθιά να χάνει το σερί των 4 νικών, και συνολικό ρεκόρ 8-7. Επόμενη αγωνιστική για την Παραμυθιά το ηπειρωτικό ντέρμπι με το IBC σε ένα πολυαναμενόμενο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 48-24, 59-46, 71-54

ΑΟΤ:(Παπαδημητρίου):Τσιτσάνης 2, Λεπενιωτης 12(1), Γκαντιας 11(1), Αργύρης 12(2), Αρκούδας 5, Σουλκο 10(1), Ευαγγελακοπουλος,Τζιαννης 2 ,Κολοτσιος 6(2) ,Τζοελ Ταμ 4 ,Αγγελακοπουλος 7,Σιουτας

Παραμύθια:(Μπαθας):Χαιδος 8(1),Ματσαγγας 2,Ψιλοδημητρακοπουλος 2,Βατσιος,Μαλλιος 4,Κρικωνης 12(3),Σωτηρίου 16(1),Κατσιβελος 5(1),Krypsi 5(1),Κοσταρας, Τσιρωνης