Ηττα απο τους Τιτάνες με 48-52. “Τελικός” ο αγώνας της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου στο Βόλο

Γράφει ο Δονάτος Κωσταράς

Νίκη για τους Τιτάνες Παλαμά στην έδρα της Παραμυθιάς, με το “φτωχό” 48-52 σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ της πόλης.

Κακό ποιοτικά παιχνίδι, με τους Τσούμα από τους νικητές με 20 πόντους να “κουβαλάει” την ομάδα του μετά την αποβολή του Λόλα με 2ο αντιαθλητικό και τον Κατσίβελο με 17 πόντους και 5 τρίποντα να ξεχωρίζει από την Παραμυθιά.

Ένα πρώτο δεκάλεπτο σκληρό, με νευρικότητα από τις 2 ομάδες, έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων με 13-10. Οι Τιτάνες βρήκαν ελάχιστο ρυθμό μέσα στη ρακέτα και πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 22-27.

Αυτό που τους έδωσε την ώθηση παρόλα αυτά ήταν η άμυνα, καθώς και οι 2 ομάδες ήταν υπερβολικά άστοχες. Αξιοσημείωτο ήταν πως ο Παλαμάς κράτησε τον Χάιδο στο 0 στο ημίχρονο, και στους 5 μόλις συνολικά πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο καθιέρωσε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, παρότι εκεί έχασαν τον Λόλα με 2 “απανωτά” αντιαθλητικά φάουλ. Το σκορ στο 30′ ήταν 42-32. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Παραμυθιά πίεσε, και με ένα 7-0 σερί έφερε το παιχνίδι στην κατοχή. Μια εύστοχη βολή του Αντώνιου έκανε το 48-52, ο Χάιδος έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση και εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Στο 16-5 οι Τιτάνες, σε αρνητικό ρεκόρ μετά από καιρό η Παραμυθιά, 10-11.

Η Παραμυθιά την επομενη αγωνιστική (2/4) δινει στον Βόλο τον σημαντικότερο μέχρι στιγμής αγώνα με στόχο να κρατήσει το +4 της του πρώτου αγώνα τον περασμένο Δεκέμβριο και να κρατήσει την επικερδή 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα που θα τη φέρει απέναντι στην ΑΕ Καναλακίου στα Playouts έχοντάς την στο 2-0 για φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 22-27, 32-42, 48-52

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Τοπαλίδης

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 5(1), Ματσάγγας, Ψιλοδημητρακόπουλος 1, Βάτσιος, Μάλλιος 4, Κρικώνης 4, Σωτηρίου 9, Κατσίβελος 17(5), Krypci 8, Τσιρώνης

Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης-Φλώρος): Αντωνίου 6, Τσούμας Γ. 9(2), Μάνος 2, Τσούμας Σ. 20(2), Σφακιανός 2, Χασιώτης, Σαριμπαλίδης 3(1), Λόλας 8, Μπουσκολίτης 2