Νέα ήττα για την Παραμυθιά αυτή την φορά από τον Προμηθέα στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της National League 2

Η βαθμολογία

Με ήττα ξεκίνησε η εποχή Αλεξίου στην Παραμυθιά καθώς ο ισχυρός και πρωτοπόρος Προμηθέας 2014 επικράτησε με 80-63 στο εξ’ αναβολής παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της National League 2.

Πολλές και σημαντικές οι απουσίες για το νέο προπονητή των πρασίνων καθώς εκτός ήταν Χάιδος, Bojicic και Μάλλιος. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπιλιούρης με 14 πόντους, στην καλύτερή του εμφάνιση μέχρι στιγμής με την Παραμυθιά. Θετική εμφάνιση και από το νεαρό Δαγκάκη που είχε 12 ενώ 12 σημείωσε και ο Κακιούζης. Βλάσσης με 14 πόντους, Λάγιος με 13 και Χριστοφοράκης με 12 οι παίκτες που ξεχώρισαν από την ομάδα της Πάτρας.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι Πατρινοί είχαν μία καλή διαφορά προηγούμενοι με 21-7 στο 10΄. Οι πολλές επιλογές και η ποιότητα στο ρόστερ του Προμηθέα είναι δεδομένη με τη διαφορά στο 15 να ανοίγει αρκετά (36-14). Ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων έκανε το 36-19 όμως μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου ο Προμηθέας ξέφυγε με 45-22.

Στο 23΄ οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μία μεγάλη απόσταση από την Παραμυθιά (51-29) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 66-36. Οι γηπεδούχοι κρατούν σίγουρα την καλή εικόνα του τελευταίου δεκαλέπτου όπου το επιμέρους σκορ ήταν 27-14.

Τελικό σκορ 80-63 με την Παραμυθιά να ολοκληρώνει τον πρώτο γύρο στο 2-9 και τον Προμηθέα να ανεβαίνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 9-2.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 22-45, 36-66, 63-80

Παραμυθιά (Αλεξίου): Τσακίρης, Δαγκάκης 12(1), Καμπάκας 7(1), Πετρόπουλος 4, Κακιούζης 12(2), Σωτηρίου 9, Κατσίβελος 5, Μπιλιούρης 14

Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας-Χουντής): Χρονόπουλος 9, Σοϊλεμτζίδης 8(1), Βασιλείου Ν. 4, Λαμπρογιώτας 5(1), Λάγιος 13, Βλάσσης 14(2), Βασιλείου Ν., Πελέκης, Αδαμόπουλος 4, Χριστοφοράτος 12, Παπαδόπουλος 6(1), Παπαλεξανδράκης 5(1)