Νίκη “ανάσα” της Παραμυθιάς επί του Αργοναύτη με 73-64

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Bojicic και Μάλλιου

Νίκη “οξυγόνο” για την Παραμυθιά που παρά τις σημαντικές απουσίες των Bojicic και Μάλλιου κατάφερε να επικρατήσει με 73-64 του Αργοναύτη Νέας Κίου έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Μπιλιούρη που σημείωσε 22 πόντους.

Χάιδος με 12 τον ακολούθησε με τον Σπύρο Αλεξίου να παίρνει πόντους και από τους 8 παίκτες που χρησιμοποίησε. Κωνσταντίνου με 17 πόντους, Πρεδάρης με 13 και Παλλαδινός με 10 οι παίκτες που ξεχώρισαν από τον Αργοναύτη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-6 στο 6΄ όμως η Παραμυθιά σταδιακά άρχισε να βελτιώνει την εικόνα της με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-14. Στο 14΄ οι γηπεδούχοι με επιμέρους 10-5 πήραν τα ηνία με 24-22 με τον Μπιλιούρη οδηγό. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η ομάδα του coach Αλεξίου διατηρούσε την πρωτοκαθεδρία με διαφορές της τάξεως των 6 πόντων (29-23 στο 16΄) με το σκορ στο 20΄ στο 36-30.

Το +10 δεν άργησε να έρθει για την Παραμυθιά (42-32 στο 24΄) η οποία βάζοντας τα μακρινά σουτ κατάφερε να βρίσκεται στο 57-47 στο 30΄. Ο Αργοναύτης προσπάθησε να επανακάμψει μειώνοντας ακόμα και στους 4 στο 38΄ (67-63) όμως οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν με ψυχραιμία μέχρι και το τέλος το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 73-64.

Στο 3-9 ανέβηκε η Παραμυθιά και αυτή ήταν η πρώτη νίκη υπό τις οδηγίες του coach Αλεξίου. Επόμενο παιχνίδι εκτός έδρας κόντρα στους Γαργαλιάνους.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-30, 57-47, 73-64

Διαιτητές: Τσακιράκη-Λάμπος-Ελ Ανύ

Παραμυθιά (Αλεξίου): Χάιδος 12(2), Δαγκάκης 5(1), Καμπάκας 9(1), Πετρόπουλος 7(1), Κακιούζης 8, Σωτηρίου 8(1), Κατσίβελος 2, Μπιλιούρης 22(1)

Αργοναύτης Νέας Κίου (Μιχαλόπουλος-Μπούνος): Κωνσταντίνου 17(3), Πουλιόγλου, Ρούζιος 2, Πρεδάρης 13(1), Μιχόπουλος 7(2), Κατσένης, Κύρκος, Παλλαδινός 10(2), Φλεβάρης 1, Λυμπερέας 9, Μιχαλόπουλος 5, Σαμιός