Τεράστια νίκη για την Παραμυθιά που αναπτέρωσε τις ελπίδες της | Παραμυθιά – Γλαύκος Πάτρας 68-67

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της National League 2.

Τη μεγαλύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της National League 2 κατέκτησε σήμερα το απόγευμα στην έδρα της η Παραμυθιά επικρατώντας με 68-67 του Γλαύκου Έσπερου, μιας από τις πιο δυνατές ομάδες του 1ου ομίλου. Στο 4-10 ανέβηκε η ομάδα του Σπύρου Αλεξίου αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για την αποφυγή της 11ης θέσης και τη συμμετοχή στα playout.

Bojicic με 19 πόντους, Κακιούζης με 17, Χάιδος με 13 και Μπιλιούρης με 12 έκαναν σπουδαία δουλειά από πλευράς Παραμυθιάς. Από τους Πατρινούς 15 είχε ο Kremic, 14 ο Μπαρδάκας, 12 ο Κούτρας και 10 ο Πανόπουλος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένοι καταφέρνοντας με τη δύναμη της έδρας να προηγηθούν με 14-4 ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο το τέλος του οποίου τους βρήκε στο 19-12. Η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +10 (24-14) με τον Γλαύκο Έσπερο να αποδεικνύει σιγά σιγά την ποιότητά του και με επιμέρους 18-5 να προσπερνά με 32-29 στο 16΄. Οι φιλοξενούμενοι διατηρήσαν την πρωτοκαθεδρία στο ημίχρονο με 38-35.

Μεγάλη μάχη στο τρίτο δεκάλεπτο με την Παραμυθιά να προσπερνά με 50-46 και τον Γλαύκο Έσπερο να απαντά με επιμέρους 7-2 παίρνοντας βραχεία κεφαλή με 53-52. Οι παίκτες του Σπύρου Αλεξίου βρήκαν ξανά τις λύσεις έχοντας διαφορά 3 πόντων στο τέλος της περιόδου (58-55 στο 30΄).

Η Παραμυθιά διατηρούσε μικρές διαφορές και στο τελευταίο δεκάλεπτο (60-57) με τον Γλαύκο Έσπερο να ισοφαρίζει σε 61-61 όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 68-67 και την 4η νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 35-38, 58-55, 68-67

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Κωνσταντινέλλης, Αναστασιάδης Γ.

Παραμυθιά (Αλεξίου): Χάιδος 13(1), Δαγκάκης 5(1), Μπιλιούρης 12, Bojicic 19, Σωτηρίου 2, Κατσίβελος, Καμπακάς, Πετρόπουλος, Κακιούζης 17(2).

Γλαύκος-Έσπερος (Πολίτης): Κούτρας 12(1), Τζίμης 6, Ρουμελιώτης, Kremic 15, Μπόγρης Λ. 8, Μπαρδάκας 14(1), Τζερμπατζίδης , Σερέτης, Πανόπουλος 10, Αργυρόπουλος 2.

φωτο: Λευτέρης Τζωρτζης