Ήττα για την Παραμυθιά των αρκετών απουσιών

Αστέρας Τέμενης-Παραμυθιά 74-56

Έχοντας μόλις 8 παίκτες στη διάθεσή της η Παραμυθιά προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική στην έδρα του Αστέρα Τέμενης όμως οι Πελοποννήσιοι πήραν εύκολα τη νίκη με 74-56 ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Σπύρου Αλεξίου ήταν ο Bojicic με 24 πόντους με τον Χάιδο να προσθέτει 13.

Με τους Κακιούζη, Χάιδο, Κατσίβελο, Καμπάκα και Bojicic επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα ο Σπύρος Αλεξίου. Πολλές και σημαντικές οι απουσίες της Παραμυθιάς με τους Σωτηρίου, Μπιλιούρη και Δαγκάκη να μη βρίσκονται στη διάθεση του coach Αλεξίου.

Στο ξεκίνημα η Παραμυθιά εκδήλωνε τις επιθετικές της προσπάθειες σχεδόν αποκλειστικά από την περιφέρεια με το σκορ να είναι 6-6 στο 3΄. Οι πράσινοι προσπαθούσαν να δείξουν καλύτερη εικόνα αμυντικά με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-12 στο 7΄. Ένα σερί 5-0 του Αστέρα την έφερε στο 19-12 αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να καλέσουν το time out. Τα drive του Βουρνά συνέχισαν να προκαλούν προβλήματα με τον guard του Αστέρα να στέλνει με έμμεσο τρίποντο τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 (22-12). Οι πρώτοι πόντοι της Παραμυθιάς εκτός από τρίποντα ήρθαν από 2/2 βολές του Bojicic κάνοντας το 22-14 σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο προπονητής της Παραμυθιάς έβαλε στο παιχνίδι και το νεαρό Τσακίρη από νωρίς καθώς δεν είχε πολλές επιλογές στον πάγκο με τους γηπεδούχους να κρατούν σταθερά τα ηνία με 27-18. Το ψηλό σχήμα με τον Πετρόπουλο στο “3” έδινε τη δυνατότητα στους πράσινους για έλεγχο των ριμπάουντ με το τρίποντο του Μάλλιου να κάνει το 27-21. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα με την Παραμυθιά όμως να μειώνει στους 3 (32-29) πριν ο Petrovic κερδίσει το χρόνο με buzzer beater τρίποντο κάνοντας το 35-29.

Η Παραμυθιά κατάφερε εκ νέου να μειώσει στους 3 (37-34) όμως ο Αστέρας Τέμενης με επιμέρους 8-1 πήγε στο +10 (45-35). Με τον Μπήρμπα να βάζει 5 σερί πόντους για τους γηπεδούχους η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει (51-37). Η Παραμυθιά επιθετικά έβρισκε τις λύσεις όχι όμως και στην άμυνά της με τον Σακελλαρόπουλο να προστίθεται στην εξίσωση και με συνεχόμενα τρίποντα να βοηθά την ομάδα του να κλείσει το δεκάλεπτο στο 59-44.

Η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου (63-44) με τον Χάιδο με 4 συνεχόμενους πόντους στον αιφνιδιασμό να κρατά την Παραμυθιά ανταγωνιστική (63-48). Το 74-50 του 37΄ είχε κρίνει ουσιαστικά το νικητή με τους πράσινους να προσπαθούν να μειώσουν μέχρι το φινάλε. Τελικό σκορ 74-56 με τον Bojicic με συνεχόμενους πόντους να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-29, 59-44, 74-56

Διαιτητές: Γεωργόπουλος Χρ.-Σίμα-Μπερέτσος

Παραμυθιά (Αλεξίου): Χάιδος 13, Τσακίρης 2, Πετρόπουλος, Κακιούζης 4(1), Καμπάκας 4, Κατσίβελος 6(2), Μάλλιος 3(1), Bojicic 24(2)