Ήττα από την δυνατή Αχαγιά με 62-80 για την 19η αγωνιστική της National League 2

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Η Παραμυθιά δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις νίκες της γνωρίζοντας την ήττα με 80-62 από την ισχυρή Αχαγιά σήμερα το απόγευμα στην έδρα της παραμένοντας στην 11η θέση της βαθμολογίας.

20 πόντους είχε ο Bojicic από την ομάδα του coach Αλεξίου με τον Χαίδο να προσθέτει 14 και τον Μπιλιούρη 12. Από τους φιλοξενούμενους ο Djokic είχε μία ακόμη παραγωγική εμφάνιση σταματώντας στους 36 πόντους με τους Οικονομόπουλο και Λυμπέρη να ακολουθούν έχοντας από 14.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη της τη διάρκεια φτάνοντας στο 10΄ να είναι ισόπαλες με 19-19. Στο 14΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοπορία με 30-25 καταφέρνοντας να επιβάλουν το ρυθμό τους φτάνοντας σε διψήφιο προβάδισμα ένα λεπτό αργότερα (36-25 στο 15΄). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αχαγιά να προηγείται με διαφορά 18 πόντων (50-32 στο 20΄).

Η Παραμυθιά προσπάθησε να επιστρέψει με την ομάδα του coach Δελάρτα να διατηρεί τα ηνία με διψήφια απόσταση (69-54 στο 30΄) για να φτάσει στο τελικό 80-62 και τη 13η νίκη της.

Το σύνολο του Σπύρου Αλεξίου υποχώρησε στο 6-13 και την επόμενη Κυριακή καλείται να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον πρώτο Προμηθέα 2014.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-50, 54-69, 62-80

Διαιτητές: Μαραμής-Μπουγλός Π.-Γιατρόπουλος

Παραμυθιά (Αλεξίου): Χάιδος 14(3), Τσακίρης, Μπιλιούρης 12(1), Δαγκάκης 4, Bojicic 20(1), Μάλλιος, Σωτηρίου 7(1), Καμπακάς, Πετρόπουλος, Κακιούζης 5(1)

Αχαγιά 82΄ (Δελάρτας): Τσακίρης 4, Χονδρόπουλος 3(1), Djokic 36(7), Τόκας, Ιατρόπουλος, Κανελλάκης 3(1), Ταρναρής 1, Ιωάννου 5(1), Κουκουζέλης, Λυμπέρης 14(2), Καμάτσος, Οικονομόπουλος 14