Με νίκη στα Ιωάννινα επι του IBC ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις η Παραμυθιά

IBC - Παραμυθιά 68-70

Με τον Bojicic να σημειώνει το νικητήριο καλάθι και στην τελευταία κατοχή να κλέβει και την μπάλα η Παραμυθιά κατέκτησε τη νίκη με 70-68 επί του IBC στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων κατακτώντας ένα διπλό γοήτρου στο φινάλε της κανονικής περιόδου καθώς γνώριζε ήδη από την προηγούμενη αγωνιστική ότι είχε υποβιβαστεί.

Μπιλιούρης με 17 πόντους, Χάιδος με 14, ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, Bojicic, με 13 και Κακιούζης με 12 ξεχώρισαν από την Παραμυθιά. Από το IBC, το οποίο θα μπει στα playout από τη 10η θέση 15 είχε ο Μάντζιος και από 10 Γκουντουβάς και Radivojevic.

Με τον Μπαρτζώκα, που ξεκίνησε στην αρχική 5άδα, να είναι “κεφάτος” οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5 με τον Κακιούζη με 2/2 τρίποντα από την κορυφή να φέρνει την ομάδα του στο 8-8 έχοντας τους 6 από τους 8 πόντους της Παραμυθιάς. Το +5 με το οποίο προηγήθηκε το IBC (15-10) ήταν η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς με την ομάδα του Σπύρου Αλεξίου με σερί 6-0 να προσπερνά με 16-15 και τον Βελώνη να ευστοχεί σε αμαρκάριστο τρίποντο κάνοντας το 18-16 στο 10΄.

Δυναμικά μπήκε στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου καθώς με επιμέρους 8-2 βρέθηκε στο +8 (26-18). Οι πράσινοι δεν άφησαν τους Γιαννιώτες να ξεφύγουν μειώνοντας στο 18΄ στους 2 (32-30) με τον Bojicic να πρωταγωνιστεί εκτελεστικά και δημιουργικά. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 35-35 μετά από τρίποντο του Πετρόπουλου. Ημίχρονο στο 38-35 υπέρ του IBC.

Η Παραμυθιά έψαχνε από το πρώτο δεκάλεπτο την ευκαιρία να πάρει τα ηνία και τη βρήκε νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο περνώντας μπροστά με 40-38. Η ομάδα του coach Αλεξίου πατούσε πολύ καλά στο παρκέ του Νέου Κλειστού Γυμναστηρίου Ιωαννίνων επιβάλλοντας το παιχνίδι της και με τους Σωτηρίου, Μπιλιούρη και Κακιούζη έχτισε διαφορά 9 πόντων στο 24΄ (49-40). Μέσα σε 4΄ η Παραμυθιά είχε καταφέρει να φτάσει σε αυτό το προβάδισμα με επιμέρους 14-2. Το διψήφιο προβάδισμα δεν άργησε να έρθει με τρίποντο του Σωτηρίου (54-44) με το IBC να “ροκανίζει” στους 4 μέχρι το φινάλε της περιόδου (55-51 στο 30΄).

Οι Γιαννιώτες κράτησαν για παραπάνω από 3΄ τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο και με σερί 6-0 έκαναν το 57-55. Με τον Μπιλιούρη να εξελίσσεται σε μεγάλο πρωταγωνιστή η Παραμυθιά έτρεξε σερί 8-0 παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων (63-57). Ο Κατσίβελος με ελεύθερο τρίποντο έκανε το 66-57. Το IBC έβγαλε αντίδραση με τον Μάντζιο πρωταγωνιστή και με συνεχόμενες καλές άμυνες και με επιμέρους 11-2 ισοφάρισε σε 68-68. Φτάνοντας στα 4.4” πριν το τέλος η Παραμυθιά είχε την κατοχή με τον Χάιδο να κάνει την επαναφορά βρίσκοντας τον Bojicic και τον Μαυροβούνιο ψηλό με “κρύο αίμα” να ευστοχεί πάνω στην άμυνα του Μάντζιου κάνοντας το 70-68. Ο Bojicic έκλεψε και την μπάλα στην τελευταία κατοχή στην πάσα του Τσιγγενόπουλου “κλειδώνοντας” το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-35, 51-55, 68-70

Διαιτητές: Λυγούρας-Σταμπουλής-Καραβάς

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Κουλουμπής, Βελώνης 5(1), Πολύζος 7(1), Radivojevic 10(1), Μάντζιος 15(2), Χίντζιος 1, Γκουντουβάς 10, Δάσκαλος 4, Μπαρτζώκας 8, Πετσίτης 4, Τσιγγενόπουλος 4

Παραμυθιά (Αλεξίου): Χάιδος 14(1), Ρουσάκης, Πετρόπουλος 3(1), Κακιούζης 12(3), Σωτηρίου 7(1), Κατσίβελος 4(1), Μπιλιούρης 17(2), Bojicic 13, Μάλλιος