Πρωταθλητής Ευρώπης στη Youth League με τον Ολυμπιακό ο Νίκος Λώλης

Η Κ19 των «ερυθρόλευκων» νίκησε 3-0 τη Μίλαν στον τελικό του Youth League και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά ευρωπαϊκό τρόπαιο

Τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης σε επίπεδο Νέων, πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός και μαζί του το ελληνικό ποδόσφαιρο. Η Κ19 των «ερυθρόλευκων» νίκησε 3-0 τη Μίλαν στον τελικό του Youth League στη Νιόν και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά ευρωπαϊκό τρόπαιο στα χρονικά των διασυλλογικών διοργανώσεων της UEFA.

Στο δυναμικό της πρωταθλήτριας ομάδας, ήταν και ένα δικό μας παιδί, ο Νίκος Λώλης από το Λαδοχώρι Ηγουμενίτσας, ο οποίος τα τελευταία χρόνια ανεβαίνει εντυπωσιακά γρήγορα τα σκαλοπάτια της επιτυχίας. Από τις ακαδημίες του ΠΑΣ Λαδοχωρίου βρέθηκε στον Ολυμπιακό με ενδιάμεσο σταθμό τον ΠΑΣ Γιάννενα.

Το ματς κρίθηκε μέσα λιγότερο από ένα δεκάλεπτο στο β΄ ημίχρονο, όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0 με πέναλτι του Μουζακίτη (60΄), σουτ του Παπακανέλλου (61΄) και εκπληκτικό «ψαλίδι» του Μπάκουλα (66΄).